mobrazek_1105.gif
mobrazek_1105.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1105.jpeg
Fotografie: Ivo Mathé: Squaty jsou fajn, ale nedávají jistotu. Chceme vytvořit stálou základnu. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Přichází léto, doba prázdnin, volna a exotických cest. Pro většinu z nás příjemná, leč krátká chvíle odpočinku a obnovy sil. „Na cestě“ se dá ale zůstat mnohem déle, třeba celý život – a není k tomu třeba nic speciálního. Stačí se rozhodnout. Evropu dnes brázdí stovky novodobých kočovníků, pro které zůstat na místě znamená ztrátu svobody. Jejich „základny“ se už objevily i v české kotlině.

Udělej si sám

Nedaleko západočeského Lubence stojí rozlehlý statek. Za prkennými vraty se tyčí hlavní budova, která po letech chátrání doznala několika čerstvých oprav. Z bývalých chlévů naproti vznikla tiskařská dílna a i laik pozná, že práce na obydlení jsou v plném proudu. Příchozího vítá skupina volně pobíhajících psů a stříbrný autobus se zabedněnými okny, připomínající raketu. Vedle na trávníku je zaparkovaná letitá armádní tatrovka a za ní starší model náklaďáku Ford Cargo. Několik osobních aut čeká na náhradní díly. Ve stodole opodál je vidět hromada reproduktorů a zesilovačů. Parta obyvatel, kteří se před necelým rokem složili a nemovitost koupili, si říká Cirkus Alien. Jedná se o jeden z prvních spolků, který začal kočovat po Česku v otřískaných dodávkách s mobilní zvukovou aparaturou a pořádat freeparty – taneční akce bez vstupného.

„Squaty jsou fajn, ale nedávají jistotu. Policie je může kdykoli vyklidit. A my jsme chtěli vytvořit…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte