Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Patent na Evropu

Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Až si budete příště psát nákupní seznam do samoobsluhy, raději ho neukazujte nikomu z Microsoftu. Mohl by vás obvinit z porušení patentu. Pravda, zatím by neuspěl, protože americký patent na tzv. to-do list č. 6 748 582 platí jen v USA a týká se pouze vývoje softwaru, příklad přesto není příliš přehnaný – dobře ilustruje, jak absurdní situace by mohlo přinést udělování patentů na software, pokud by se prosadilo i v Evropě.

Vykolíkované území

Obsluhu počítače si dnes sotvakdo dokáže představit bez „dablkliku“ – dvojího poklepání myší. Tak úplně samozřejmý postup to ale není a každý softwarový výrobce, který jej využívá, musí platit Microsoftu nemalé peníze. Je to totiž právě Gatesovo impérium, které tento prvek přivedlo na svět a nechalo si jej patentovat. To je typické: softwarovému světu vládne snaha nechat patentovat určitý rys či postup, pokud možno co nejužitečnější a nejobecnější, nikoli celý program. Počítačové firmy tak používají patentování jako svého druhu kolíkování území: jako způsob, jak si zajistit volnou cestu pro budoucí vývoj určitých algoritmů. Nebo naopak jako způsob, jak tuto cestu zablokovat konkurenci. Navíc je to výnosné – poplatky za použití patentované technologie představují stále větší část příjmů amerických počítačových společností.

Až donedávna to na starém kontinentě nemuselo nikoho nijak zvlášť zajímat –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v25.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.