Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Zahraničí

Washington pod palbou

Už přes dva týdny Spojenými státy otřásá skandál, za nímž stojí armáda, dosud vždy hrdý symbol Ameriky. Ponižující a nelidské zacházení s iráckými vězni v bagdádské věznici Abú Ghraíb zahýbalo americkou společností v míře nevídané. TV zprávy začínají informacemi o dalším vývoji skandálu, deníky na titulních stránkách přinášejí nové a nové fotografie týrání vězňů, tématu věnují většinu času i debaty v rádiích. Vražda obchodníka Nicholase Berga jako odplata za zacházení s iráckými vězni minulý týden tuto smutnou atmosféru v americké společnosti ještě umocnila.

Fotografie: Donald Rumsfeld: Dělali jsme chyby, ale Pentagon se je ututlat nesnažil. Foto Getty Images • Autor: Respekt
Fotografie: Donald Rumsfeld: Dělali jsme chyby, ale Pentagon se je ututlat nesnažil. Foto Getty Images • Autor: Respekt

Už přes dva týdny Spojenými státy otřásá skandál, za nímž stojí armáda, dosud vždy hrdý symbol Ameriky. Ponižující a nelidské zacházení s iráckými vězni v bagdádské věznici Abú Ghraíb zahýbalo americkou společností v míře nevídané. TV zprávy začínají informacemi o dalším vývoji skandálu, deníky na titulních stránkách přinášejí nové a nové fotografie týrání vězňů, tématu věnují většinu času i debaty v rádiích. Vražda obchodníka Nicholase Berga jako odplata za zacházení s iráckými vězni minulý týden tuto smutnou atmosféru v americké společnosti ještě umocnila.

Bushova administrativa se poprvé za své působení dostala pod přímou palbu ze všech stran – od demokratů, od řady kongresových republikánů i od médií. George Bush, který nerad přiznává chyby, se dokonce musel omluvit arabské veřejnosti i celému světu za to, jak americká armáda zachází s iráckými vězni.

Brzy začnou procesy

Pentagon okamžitě zahájil šest různých vyšetřování, sedm osob čelí obvinění z trestných činů podle vojenských zákonů, dalších sedm – včetně vyšších důstojníků – bylo zatím podrobeno jen administrativnímu řízení. První vojenské procesy se dokonce připravují už na příští týden. Kongresmani se nejvíce rozčilují na Pentagon za to, že nebyli o týrání iráckých vězňů informováni dříve a že se o všem dozvěděli až z médií, přitom Červený kříž už loni několikrát informoval Pentagon o možných…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].