Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Snímky jedné vraždy

„Fotografie zveřejňujeme jako dokument doby, i když jsme si vědomi, že se mohou dotknout cítění některých čtenářů.“ Takto zdůvodnila redakce deníku Právo, proč ve čtvrtek dopřála publiku na titulní straně fotoseriál z vraždy amerického civilisty v Iráku. V seriózním mediálním prostředí zůstala jediná. Video, na němž čtyři černě maskovaní muži přihlížejí, jak pátý – snad emisar al-Káidy pro Irák abú Músá Zarkáví osobně – podřezává krk 26letému Nicholasi Bergovi, odmítla vysílat i televize al-Džazíra. I otrlí internetoví novináři tentokrát většinou vynechali odkaz na stránku, kam al-Káida záznam umístila.

Odpor k snímkům vraždy není třeba dlouze vysvětlovat. Jejich „informační hodnota“ je mizivá. Veřejný zájem na tom, aby se všichni mohli dívat na mučivé zabíjení pana Berga a poslouchat jeho křik, je nulový. Zveřejnění prospívá možná deviantům, především však teroristům a vůbec všem, kdo chtějí rozsévat děs. Přirozená lidská reakce říká: Nezveřejnit. Že je intuice šéfů Práva nad stejnými záběry právě opačná, to je možná také přirozené, ale frázi o „dokumentu doby“ by si při příští vraždě mohli odpustit.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v21.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.