Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Členů přibývá, peněz ubývá

Fotografie: Bylo by mnohem levnější organizovat celoevropskou obranu než financovat dvacet pět národních armád. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Bylo by mnohem levnější organizovat celoevropskou obranu než financovat dvacet pět národních armád. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Česko je členem Evropské unie, a ačkoli to představuje změnu vpravdě fundamentální, pozornost obyvatel a politiků se zpravidla zužuje jen na kupecké počty „co z toho budeme mít“, čímž se myslí hlavně tok peněz z Bruselu do českého rozpočtu a naopak. Pokud si ale integraci zúžíme jen na tyto transfery, můžeme být brzy zklamaní.

Více odvedeme

Rozpočet Unie je poměrně malý. Loni centrální evropské úřady utratily necelých 100 miliard eur, letos by to měly být 102 miliardy, což je jen 1,15 % hrubého domácího produktu celé Unie (v českých podmínkách to odpovídá 25 miliardám korun, což je výrazně méně než například rozpočet ministerstva vnitra). Z těchto peněz jde 44 miliard na zemědělskou politiku, 28 miliard na různé podpůrné fondy a další programy spotřebují 24 miliard. Pouhých 6,5 miliardy jde na výdaje spojené s rozšířením o deset nových členů. Do roku 2006 by však měly vzrůst na zhruba 15 miliard. Přesná výše nicméně bude o něco nižší, protože záleží na „absorpčních schopnostech“ nových členů, jinak řečeno na tom, kolik peněz z evropských fondů skutečně dokáží získat a utratit.

Česko by v letošním roce mělo dostat 170 milionů eur (téměř 5,5 miliardy korun) z různých evropských fondů, 100 milionů eur (3 miliardy) na zemědělství a 300 milionů eur (téměř 10 miliard) v kompenzacích – ty mají zajistit, aby žádná nová země nepřispívala do bruselského…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v21.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.