Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Když nemocnici uchvátí soukromník

Zatímco se zdravotničtí ministři co chvíli střídají, nemocnice se propadají do dluhů a o reformě se jen mluví, severní Morava už změnu zažívá. Společnost Euromednet tu ovládla deset špitálů. Stačil rok, aby místo ztráty měly zisk. Tím však ambice majitelů nekončí. Chtějí léčit milion lidí a do své sítě zapojit i lékaře praktiky a specialisty. Jednoduše – Ostravsko zažívá reformu zdravotnictví zdola.
Marek Potysz (37) se k tomu životnímu kroku rozhodl před sedmi lety. Opustil místo primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení soukromé nemocnice v Třinci-Podlesí a dal se na dráhu manažera. „Přemýšlel jsem co dál. Jít do fakultní nemocnice a vydat se vědeckou dráhou? Nebo se ucházet o místo ředitele?“ vzpomíná Potysz. „Řekl jsem si, že větší příležitost je v managementu. Ředitelů bylo málo a dělali to všelijak. Rozhodl jsem se, že to zkusím dělat lépe.“

Fotografie: Marek Potysz: úspěch nepotřebuje smetanu. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Marek Potysz: úspěch nepotřebuje smetanu. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Zatímco se zdravotničtí ministři co chvíli střídají, nemocnice se propadají do dluhů a o reformě se jen mluví, severní Morava už změnu zažívá. Společnost Euromednet tu ovládla deset špitálů. Stačil rok, aby místo ztráty měly zisk. Tím však ambice majitelů nekončí. Chtějí léčit milion lidí a do své sítě zapojit i lékaře praktiky a specialisty. Jednoduše – Ostravsko zažívá reformu zdravotnictví zdola.

Jste úplatný? Končíte

Marek Potysz (37) se k tomu životnímu kroku rozhodl před sedmi lety. Opustil místo primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení soukromé nemocnice v Třinci-Podlesí a dal se na dráhu manažera. „Přemýšlel jsem co dál. Jít do fakultní nemocnice a vydat se vědeckou dráhou? Nebo se ucházet o místo ředitele?“ vzpomíná Potysz. „Řekl jsem si, že větší příležitost je v managementu. Ředitelů bylo málo a dělali to všelijak. Rozhodl jsem se, že to zkusím dělat lépe.“ Pod jeho vládou se někdejší nemocnice Třineckých železáren změnila ve specializované kardiologické a kardiochirurgické pracoviště s celostátním věhlasem. Před čtyřmi lety začalo být řediteli Potyszovi Podlesí malé. Spolu s lidmi z nemocnice založili společnost Euromednet (jejím jediným akcionářem je nemocnice Podlesí a tu vlastní zdejší doktoři) a začali nejdřív řídit a postupně i kupovat špitály v okolí. Dnes Euromednet vlastní, řídí nebo s řízením pomáhá deseti zařízením. A…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v20.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.