Firma Halliburton, které do roku 2000 šéfoval dnešní americký viceprezident Dick Cheney, přišla o ropné kontrakty v Iráku. Americké ministerstvo obrany se tak rozhodlo poté, co při auditu vyšlo najevo, že Halliburton účtoval nadsazené ceny za ropné produkty, dovážené touto společností do Iráku z Kuvajtu po útoku amerických sil v březnu minulého roku. Jednalo se zejména o pohonné hmoty určené pro běžný prodej Iráčanům a firma si účtovala o 61 milionů dolarů více, než si podle srovnatelných cen mohla nárokovat. Audit tedy potvrdil podezření, o kterém se už mnoho měsíců zmiňují opoziční demokraté, kterým ovšem už od počátku vadilo, že lukrativní zakázku na dovoz ropy a opravu iráckých ropných zařízení Halliburton získal bez řádného výběrového řízení. Americká vláda tento krok ospravedlňovala časovou tísní a především tím, že obří kontrakt jen navázal na širší, už dříve uzavřenou dohodu mezi Halliburtonem a armádou Spojených států o logistické pomoci v situacích, jako je právě vojenský útok.

Kontrakt Washingtonu s Halliburtonem byl po celý minulý rok trnem v oku nejen demokratům. Sloužil jako klíčový argument všem, kteří v rozhodnutí udeřit na Irák viděli ropné zájmy lidí sedících v americké vládě. Cheney byl generálním ředitelem Halliburtonu v letech 1995 až 2000. Odstoupil až ve chvíli, kdy mu George W. Bush nabídl funkci viceprezidenta. Firma mu dodnes vyplácí 150 tisíc dolarů ročně odstupného a viceprezident také stále vlastní její akcie. Cheney se sice…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte