Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Být, či nebýt v tvrdém jádru Unie

Po krachu jednání o evropské ústavě se začalo mluvit o takzvané vícerychlostní Evropě, k níž by zřejmě došlo, pokud by se státy ani napodruhé na jejím textu neshodly. Unie by se pak rozdělila na dvě skupiny zemí a jedna by postupovala v další integraci rychleji. Názory na vícerychlostní Evropu a na to, v jaké ze skupin by mělo být Česko, se různí. V následujícím rozhovoru to dokládají šéf integračního výboru sněmovny Pavel Svoboda (US) a stínový ministr zahraničí Jan Zahradil (ODS).

Jaký je váš postoj k vícerychlostní Evropě?

Netoužím po ní, ale pokud by mělo dojít víceméně k rozpadu EU, protože státy se nebudou chtít integrovat společně, tak vícerychlostní Evropa je alternativa. Je to záchrana zemí, které budou v tom tvrdém jádru a budou se dál integrovat. Jakákoli integrace v Evropě je lepší než dezintegrace.

Mělo by být Česko v integračním jádru?

Jednoznačně. Jen to tvrdé jádro bude mít vliv na evropské či světové dění a jeho prostřednictvím bude mít Česká republika šanci – odpovídající její velikosti a možnostem – uplatnit svoje představy a ovlivňovat svůj osud.

Je důležité, jaké země v tom jádru budou a jaká pravidla by tu platila?

Jaké země v něm skončí, to je jedno. Integrační jádro bude podle mě tvořit víc států než jen zakládající šestka EU, počítám tak patnáct až dvacet, protože zejména kandidáti v něm budou chtít být. A pravidla: je potřeba dohodnout takový systém rozhodování,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v02.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.