Hodnocení vědců na základě publikací v impaktovaných žurnálech není zdaleka tak objektivní, jak by se mohlo zdát. Tlak publikovat vede vědce k tomu, že se snaží za každou cenu předkládat co nejvíce článků. Autoři dostatečně nepřemýšlejí o tom, zda jsou jejich výsledky úplné, zda články přinášejí něco nového. Stává se, že se články několikrát dokola jen mírně přepíší a jako původní se nabízejí více časopisům. Proces recenzování pomáhá jen částečně.

Během mého doktorského studia na univerzitě v USA na mě můj školitel často naléhal, abych publikoval i za cenu toho, že mé výsledky nebudou objektivní. Například po mně chtěl, abych do článku nezahrnoval naměřená data, která nepodporovala námi předkládané teorie. Našim závěrům se tak mělo dodat více věrohodnosti. Podobně navrhoval, abych jako spoluautora jmenoval věhlasného odborníka, který se na článku nijak odborně nepodílel, ale jehož jméno mělo pozvednout důležitost našich výsledků.

Jakou cenu má taková publikace? Je smysl odborného článku sdělit zajímavé a pravdivé poznatky vědeckému světu, nebo je to jen další stupínek v kariéře autora?

Pavel Šroubek, Praha

Hana Čápová v článku Když docenti lžou (Respekt č. 17/04, str. 6), píše že „nebýt píle ředitele Aleše Špičáka, proděkanův podvod by zřejmě nikdy nevyšel najevo“. Rozumí se podvod s citacemi vlastních publikací, které RNDr. Václav Kachlík podal k svému habilitačnímu…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte