0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Diskuse1. 5. 20046 minut

Jak se stát akademikem

Hodnocení vědců na základě publikací v impaktovaných žurnálech není zdaleka tak objektivní, jak by se mohlo zdát. Tlak publikovat vede vědce k tomu, že se snaží za každou cenu předkládat co nejvíce článků. Autoři dostatečně nepřemýšlejí o tom, zda jsou jejich výsledky úplné, zda články přinášejí něco nového. Stává se, že se články několikrát dokola jen mírně přepíší a jako původní se nabízejí více časopisům. Proces recenzování pomáhá jen částečně.

Během mého doktorského studia na univerzitě v USA na mě můj školitel často naléhal, abych publikoval i za cenu toho, že mé výsledky nebudou objektivní. Například po mně chtěl, abych do článku nezahrnoval naměřená data, která nepodporovala námi předkládané teorie. Našim závěrům se tak mělo dodat více věrohodnosti. Podobně navrhoval, abych jako spoluautora jmenoval věhlasného odborníka, který se na článku nijak odborně nepodílel, ale jehož jméno mělo pozvednout důležitost našich výsledků.

Jakou cenu má taková publikace? Je smysl odborného článku sdělit zajímavé a pravdivé poznatky vědeckému světu, nebo je to jen další stupínek v kariéře autora?

Pavel Šroubek, Praha

Reklama

Hana Čápová v článku Když docenti lžou (Respekt č. 17/04, str. 6), píše že „nebýt píle ředitele Aleše Špičáka, proděkanův podvod by zřejmě nikdy nevyšel najevo“. Rozumí se podvod s citacemi vlastních publikací, které RNDr. Václav Kachlík podal k svému habilitačnímu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc