mobrazek_805.gif
mobrazek_805.gif • Autor: Respekt

vobrazek_805.jpeg
Fotografie: Jindra Kvapilová: Se zahradou k Ústavnímu soudu. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Bezmála polovina lidí, kterým komunisté ukradli pozemky, zatím na svůj majetek marně čeká. A na kšeftech se státními parcelami stále vydělávají jiní. Tuto praxi kritizoval jak Nejvyšší kontrolní úřad, tak Ústavní soud. Příběh z Benátek nad Jizerou ukazuje, jak se takový „dobrý restituční kšeft“ dělá. Výjimečný je snad jen upřímností svých aktérů.

Něco bych pro vás měl

Otec Františka Růžičky byl nejbohatší statkář z Benátek nad Jizerou. Komunisti mu zabrali dům a bezmála čtyřicet hektarů polí. „Museli jsme se do tří dnů vystěhovat,“ vzpomíná šlachovitý snědý šedesátník, který v roce 1968 emigroval do Austrálie. Dnes tráví léto tady a zimu s rodinou u protinožců. Většinu zabavených polí dostal František Růžička zpátky, na devíti hektarech však vyrostlo sídliště. Proto požádal Pozemkový fond v Mladé Boleslavi, ať mu náhradou vydá pozemky jiné. „Na fond jsem jezdil tak často, až jsem si dělal legraci – jako bych tam byl zaměstnán,“ vzpomíná.

Časté návštěvy na mladoboleslavském fondu však přece jen přinesly ovoce. František Růžička se sblížil s jeho tehdejším šéfem Václavem Kašparem. Ten se o jeho pozemkové záležitosti nepřestal starat ani poté, co byl z čela fondu odvolán. Od té doby sedí v kanceláři přímo v na chodbě mladoboleslavského fondu a nabízí služby restituentům. „Jednou mi řekl: Mám pro tebe nabídku, fond dá do…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte