mobrazek_684.gif
mobrazek_684.gif • Autor: Respekt

vobrazek_684.jpeg
Fotografie: Riceová odmítá, že by v souvislosti s al-Káidou něco zanedbala. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Kandidát na amerického prezidenta za Demokratickou stranu John Kerry se ve své kritice současné administrativy nikdy neodvážil zajít takhle daleko: „Bush a jeho lidé si nedostatečně uvědomovali před 11. zářím 2001 nebezpečí představované teroristickou organizací al-Káida a následně, místo aby se soustředili na boj proti terorismu, zahájili zbytečnou válku v Iráku, která posílila fundamentalistické islámské hnutí na celém světě.“ Obvinění zazněla v nedávno vydané knize Richarda Clarka, který dva roky sloužil v Bushově vládě jako šéf protiteroristického odboru v Radě pro národní bezpečnost.

Minulý týden na tuto hozenou rukavici odpovídala tehdejší Clarkova šéfová Condoleezza Riceová, poradkyně pro národní bezpečnost. Námitky odmítla, neboť boj proti al-Káidě byl prý pro Bushe od začátku prioritou. Poukázala ovšem na to, že řada prezidentů – republikánů i demokratů – v minulých desetiletích nepřinutila zpravodajské služby k tomu, aby lépe komunikovaly a vyhodnocovaly informace o hrozbách.

Proti všem bushovcům

Od třetího březnového týdne, kdy se na pultech knihkupectví objevila Clarkova kniha Proti všem nepřátelům, se média zabývají otázkou, zda Bush opravdu al-Káidu podcenil. Clarke se objevil ve významných televizních diskusních pořadech, výňatky z knihy přinesly New York Times i další deníky. Protiteroristický odborník podotkl, že 12. září 2001 ho…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte