Přicházejí občas situace, kdy se děje očividná špatnost – tak očividná, že volá do nebe – a přitom chybí jasné řešení: ať tak nebo tak, nic nebude úplně dobře. Případ severokorejských „dělnic-otrokyň“, jejž Respekt otevřel před čtrnácti dny, patří mezi ně. Budí zneklidnění, nejistotu i určitou bezradnost. A není divu: Kim Čong-ilova KLDR je nejen nejhorší a nejodpornější, ale i nejdivnější, nejméně pochopitelná diktatura na světě, jaká se žádné jiné zemi nepodobá – o to větší je úžas, když tato Severní Korea v malém pronikne do českých vesnic Žebrák, Železná nebo Skuteč. Otázek kolem mlčenlivých dělnic je víc než dost: Co jsou ty dívky zač? Lze jim pomoci? Jak? A chtějí to vůbec? V neposlední řadě je třeba vážně přezkoumat otázku novinářské zodpovědnosti v takových případech.

Stejný lidský druh

Pro ilustraci veřejné debaty se dobře hodí internetové fórum Respektu – nikdy dřív se v něm ostatně neobjevilo tak široké spektrum názorů. Jsou kupříkladu Severokorejky otrokyně? Vedle souhlasných reakcí zazněla tato: „Podobně jsou vykořisťované pokladní u Meinla z Ukrajiny nebo ze Slovenska, které také pracují za obdobnou sumu.“ Takové srovnání už vyžaduje notnou dávku slepoty: nejde přece o měsíční výdělek šest tisíc korun, ale o fakt, že diktatura dodala do Čech spolu se šičkami i své móresy – fízlující politruky, tuhou disciplínu, promítání režimních filmů, izolaci od okolí či odevzdávání výdělku…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte