mobrazek_657.gif
mobrazek_657.gif • Autor: Respekt

vobrazek_657.jpeg
Fotografie: Christian Fennesz: „Postavit mě na pódium byla pěkná hloupost.“ Foto Kateřina Držková / Muteme • Autor: Respekt

„Laptopy se valí na Prahu.“ „Mistři elektronické hudby vystoupí u nás.“ Tak ohlašovala média významnou hudební událost, která proběhla minulé úterý v pražském klubu NoD. Měli se o ni postarat Jan Jelinek z Německa a Rakušan Christian Fennesz, dva hudebníci, jejichž hlavním nástrojem je malý přenosný počítač. Koncert ale nakonec dopadl trochu jinak, než slibovaly titulky: Jelinek předvedl neuvěřitelnou nudu a vy-stresovaný Fennesz, zmožený přesunem z Itálie a náporem místních novinářů, nenašel dostatek klidu ke skutečně výjimečnému výkonu. Namísto uspokojení z lahůdky současné elektronické hudby tak zůstaly spíše otázky nad jejím dalším smyslem.

Občas pohnu myší

Možnosti, které skýtá umělci nový „metanástroj“ laptop, jsou zdánlivě neomezené. V ideálním případě má hráč v podobě softwaru k dispozici studiové zařízení, které ještě před dvaceti lety zabíralo několik místností bohatých rozhlasových stanic či hudebních akademií, a navíc banku prakticky všech zvuků, které se na naší planetě vyskytují. Co jej však omezuje, jsou stereotypy v chování publika – to, jak je člověk naučený vnímat hudbu. Dnes ji slýcháme buď prostřednictvím nějakého média (rádia, CD přehrávače), nebo na živém koncertě, kde ovšem očekáváme také nějakou akci přítomných hudebníků. Vystoupení hráče na laptop je ovšem vnímáno jako něco paradoxního, něco mezi.

&„…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte