Před několika lety zasedal autor těchto řádků v porotě soutěže na revitalizaci bývalého Přemyslovského hradu v Olomouci – mimořádně cenné kulturní památky. S převahou v ní tehdy vyhrál invenční projekt pražských architektů Hájka, Šépky a Hradečného, žáků profesora Emila Přikryla, kteří na sebe už dříve upozornili ceněnými úpravami hlavního olomouckého náměstí nebo Jiřského náměstí Pražského hradu. Reprodukce jejich zásahů do Přemyslovského paláce, který po etapách upravují pro potřeby Arcidiecézního muzea, slibovaly, že půjde opět o něco mimořádného. Realita je ale bohužel jiná. Ani ze sebedokonalejší fotografie totiž nelze poznat, zda dílo funguje. Esteticky je jejich práce bezesporu působivá, jenže architektura má i jiná poslání. Ukázalo se tak, že některé detaily autoři nedomysleli, a řada prvků proto neplní svou funkci. V kašně na nádvoří například zapomněli navrhnout odpad; dveřní kliky jsou sice efektní, ale špatně připevněné a schody se kvůli nevhodně zvolenému materiálu prakticky nedají udržovat. Navíc architektura působí také na psychiku a tu šedé a studeně působící betonové bunkry nově instalovaných kanceláří rozhodně neovlivní nijak pozitivně.

V případě Přemyslovského hradu se tak opakuje historie galerie v Lounech, kterou upravoval učitel zmiňovaných architektů: na první pohled je vše úchvatné a efektní ve svém minimalismu, ale co je to platné, když galerijní provoz má řadu závad a ad absurdum dovedený Přikrylův minimalismus (vystavené exponáty…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte