Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Hledám nápad. Zn.: Peníze mám

Zní to jako klasická podnikatelská pohádka: v roce 1991 Jiří Kejval a Martin Kulík, dva spolužáci z pražské stavební fakulty, založili malou firmičku Techo (jako základní stotisícový vklad jim sloužil výdělek ze stáže v Německu) a v pronajatých prostorách veslařské loděnice začali na koleně montovat malé lampičky.
Jejich firmu si – už v době jejího vzestupu – vybraly jedny z tuzemských fondů tzv. rizikového kapitálu, které vyhledávají slibné podnikatelské nápady. A byla to dobrá investice: Techo je dnes největším tuzemským výrobcem kancelářského nábytku a doplňků. Letos plánuje obrat za jednu miliardu korun.

Fotografie: „Po listopadu byl po všem hlad, nebyl problém najít něco, co na trhu chybělo,“ odhaluje tajemství úspěchu Jiří Kejval. • Autor: Respekt
Fotografie: „Po listopadu byl po všem hlad, nebyl problém najít něco, co na trhu chybělo,“ odhaluje tajemství úspěchu Jiří Kejval. • Autor: Respekt

Zní to jako klasická podnikatelská pohádka: v roce 1991 Jiří Kejval a Martin Kulík, dva spolužáci z pražské stavební fakulty, založili malou firmičku Techo (jako základní stotisícový vklad jim sloužil výdělek ze stáže v Německu) a v pronajatých prostorách veslařské loděnice začali na koleně montovat malé lampičky.

Jejich firmu si – už v době jejího vzestupu – vybraly jedny z tuzemských fondů tzv. rizikového kapitálu, které vyhledávají slibné podnikatelské nápady. A byla to dobrá investice: Techo je dnes největším tuzemským výrobcem kancelářského nábytku a doplňků. Letos plánuje obrat za jednu miliardu korun.

Švéd bere kvalitu

„Tenkrát byl po všem hlad – nebyl problém najít něco, co na trhu chybí,“ říká v dlouhé hale v pražské Hostivaři Jiří Kejval (36), vytáhlý štíhlý muž ve světle šedivém saku. Nechybělo ovšem málo a firma by zkrachovala už na počátku. Kejval a Kulík tenkrát při hledání zákazníků oslovili světoznámou švédskou firmu Ikea, která v Česku právě otevírala svůj obchod. Měli štěstí: Ikea jim hned zkraje zadala na jejich poměry obrovskou zakázku – několik tisíc lampiček v celkové hodnotě dvě stě tisíc korun. Po dodání je ale vrátila jako nekvalitní. „Opravili jsme je, ale stále se jim nelíbily. Vzali je až napotřetí, kdy jsme už mysleli, že zkrachujeme, protože jsme do toho dali všechny své peníze,“ vzpomíná Kejval.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v15.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.