Poslanecká sněmovna a Senát se minulý týden dohodly, že potrestají ty své členy, kteří neodevzdali přiznání vedlejších příjmů a darů. Zákon zatím neumožňuje přísnější sankci než jen symbolickou: předsedové obou komor přečtou na plénu jména provinilců. „Chystám se to udělat na příští schůzi Senátu, to jest 18. března,“ říká šéf Senátu Petr Pithart (jeho protějšek ze sněmovny Lubomír Zaorálek ještě termín neví). Parlament mezitím začal jednat o novele, podle níž by provinilcům příště hrozila citelná pokuta.

Až donedávna se zákonodárcům za porušení zákona nestávalo vůbec nic. Teprve loni se pět senátorů – nezávislí Martin Mejstřík, Helena Rögnerová, Jiří Zlatuška, Petr Fejfar a lidovec Zdeněk Bárta – rozhodlo přerušit zavedenou pohodlnou praxi a navrhli řízení proti 46 poslancům a 11 senátorům, kteří neodevzdali přiznání za rok 2002 (někteří zapomněli, jiní tvrdili, že nic hlásit nemusí, protože jejich vedlejší příjem byl nižší než zákonem stanovená hranice 46 500 korun, tedy jeden poslanecký plat). Šéf senátního mandátového a imunitního výboru Jan Hadrava (US) nejprve podnět k potrestání odmítl: „Pokud někdo přiznání nepodá, musí se to brát tak, že neměl žádný zisk.“ Eva Dundáčková (ODS), která předsedá obdobnému výboru ve sněmovně, si však příslušný paragraf vyložila jinak: povinnost odevzdat přiznání má každý – i kdyby v něm jen ohlásil, že žádné příjmy neměl. Do příštího zasedání má každý ze zapomnětlivých vysvětlit, proč…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte