Kalifornie je opět jako několikrát v minulosti na čele událostí, které možná navždy změní přístup americké společnosti k menšinám. Radnice v San Francisku od 12. února vydává potvrzení o uzavření manželství mezi lidmi stejného pohlaví a mezi prvními byl lesbický pár, který žije ve společné domácnosti už 50 let. Tento krok vedl k celoamerické diskusi o tom, zda manželství smí uzavírat jen muž a žena, nebo je přípustné i mezi osobami stejného pohlaví.

Je to téma, které bublalo pod povrchem už několik let. Stát Vermont v roce 1999 jako první povolil uzavírání registrovaných partnerství, které osobám stejného pohlaví garantovalo stejná práva, jako mají manželé, včetně možnosti navzájem dědit a mít přístup k osobním zdravotním informacím. San Francisco, město s největší homosexuální komunitou v USA, povolovalo registrovaná partnerství už řadu let. Proč tedy najednou tolik povyku? Odpověď zní: Protože jde o instituci manželství. Spojené státy jsou věřící zemí, až 90 % obyvatel se hlásí k některé z bohaté škály místních církví. A pro církve je manželství svátost mezi mužem a ženou. Zejména na americkém Jihu je navíc rozšířené povědomí, že homosexualita je léčitelná.

Na Newsomově radnici

Vermontský zákon, umožňující uzavírat registrované partnerství, zůstává jediným v celých USA a ani ten stejnopohlavním párům nedává řadu práv, na která podle federálních zákonů mají nárok manželé. Registrovaní partneři nemohou společně podávat daňové přiznání a…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte