mobrazek_401.gif
mobrazek_401.gif • Autor: Respekt

vobrazek_401.jpeg
Fotografie: Těžko se po všech kompromisech divit, že mu věří tak málo Němců. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Německý kancléř Gerhard Schröder se v posledních dnech dušoval, že složením funkce stranického předsedy si jen uvolnil ruce pro to, aby dokončil své reformní dílo. Je fakt, že nyní by opravdu mohl hodit za hlavu všechny průzkumy oblíbenosti, protože příštím kancléřem už určitě nebude a své straně se také nemusí cítit nijak zavázán. Nemá prostě co ztratit a do práce by se mohl pustit se vší razancí, jak o tom ostatně snil už před lety, když spolu s Tonym Blairem ohlásil Třetí cestu/Nový střed, projekt „citlivého zeštíhlení“ zaopatřovacího státu.

Jenže se spíš zdá, že coby levicový reformátor je už Schröder na odpis – jeho sociálnědemokratická strana ho v tomto ohledu semlela.

Mýtus o hrdinovi

Minulý týden se Němci dozvěděli, že žádné další snižování daní se už konat nebude. Slavnostně oznámená daňová reforma, na které se kancléř před Vánoci dohodl s opozicí, tím zůstane v půli cesty. Schröderův nástupce v čele SPD Franz Müntefering dal najevo, že sociální demokraté už dosáhli svého „prahu bolestivosti“, a kancléř se volky nevolky bude muset přizpůsobit.

Přímo se zde vnucuje myšlenka, že Schröder je kladný, ale tragický hrdina. Jako správný vizionář si už před lety uvědomil neudržitelnost „sociálního státu“: zkrouhnul dávky v nezaměstnanosti; vyšel vstříc zaměstnavatelům, aby se nemuseli tak jako dosud rozpakovat vyhodit…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte