mobrazek_435.gif
mobrazek_435.gif • Autor: Respekt

vobrazek_435.jpeg
Fotografie: Ahoj, nemáš burský oříšek? Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Na zídce v Bacaově průchodu, kousek za branou prince Eduarda, tam, kde se skála nad gibraltarským přístavem prudce lomí vzhůru, se skví nápis vyvedený v barvách Union Jacku: British forever, s Británií navždy. Pokud chce třicet tisíc duší obývajících někdejší korunní kolonii říci, kam patří, učiní to s pompou hodnou poddaných Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Když Londýn s Madridem před časem vyjednávaly o budoucnosti námořní pevnosti střežící vjezd do Středozemního moře, vyhrnuli se do ulic Gibraltaru s britskými vlajkami takřka všichni jeho obyvatelé. A to navzdory skutečnosti, že za Brity se považuje nanejvýš desetina z nich.

Tak vypadá situace v místě posledního územního sporu v rámci EU. Přitom nárok na tutéž strategickou skálu si činí dvě evropské země, které šly před rokem společně s Bushovou Amerikou do války proti Saddámovi – Blairova Británie pro Gibraltar a Aznarovo Španělsko pro sebe.

Jezdí se vpravo

Gibraltarská skála se vypíná nad vjezdem do Středozemního moře jako trojstěžník. Pod ní vybíhají do Algeciraského zálivu ranveje letiště, odkud startují letadla do Londýna a marockého Tangeru. Jiné destinace neexistují. Ulicemi jezdí červené poschoďové autobusy, na nárožích postávající bobíci ve vysokých černých helmách, na devětadvaceti kilometrech místních mimořádně úzkých a klikatých silnic se však jezdí od roku 1929 vpravo. Mohou za to Španělé,…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte