Případ Františka Oldřicha Kinského, který po českém státu žádá vrácení velkých rodových majetků, se zauzluje. Způsobil to čerstvý verdikt ministerstva vnitra. Jeho úředníci rozhodli, že osvědčení o státním občanství vydané Kinskému před třemi lety na úřadě městské části Praha 1 je „nicotným, neplatným aktem“.

Ministerstvo se při tom odvolává na „nově objevené skutečnosti“, především na fakt, že Kinský před svou dávnou emigrací s matkou do Argentiny neměl poslední trvalé bydliště v Praze 1, a tudíž mu zde nemělo být vydáno ani občanství. Ale věc má háček: protože poslední trvalý pobyt Kinského nelze přesně určit, vybrali úředníci z několika možných variant za příštího rozhodčího o občanství Krajský úřad v Ústí nad Labem. Podle Kinského advokáta jde o absurdní krok. „Mám podezření, že stát se pokouší zbavit mého klienta státního občanství,“ říká advokát Jaroslav Čapek. „A to, že rozhodnutím pověřili Ústecký kraj, je toho jenom dokladem. Právě v tomto kraji jsme totiž všechny spory prohráli, zatímco v Pardubickém kraji, kde Kinský také pobýval, a který tedy také mohli pověřit výrokem o občanství, jsme naopak několik sporů vyhráli.“ Vnitro na tyto výtky nereaguje. „Ano, pan Kinský se zdržoval na území obou dnešních krajů, ale my jsme vybrali Ústí, k čemuž nás zmocňuje správní řád,“ odpovídá suše Petr Vorlíček z ministerského odboru tisku a PR.

Obavy advokáta Čapka z dlouhých prstů státu čerpají svou…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte