Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Občan, který děsí

Případ Františka Oldřicha Kinského, který po českém státu žádá vrácení velkých rodových majetků, se zauzluje. Způsobil to čerstvý verdikt ministerstva vnitra. Jeho úředníci rozhodli, že osvědčení o státním občanství vydané Kinskému před třemi lety na úřadě městské části Praha 1 je „nicotným, neplatným aktem“.

Ministerstvo se při tom odvolává na „nově objevené skutečnosti“, především na fakt, že Kinský před svou dávnou emigrací s matkou do Argentiny neměl poslední trvalé bydliště v Praze 1, a tudíž mu zde nemělo být vydáno ani občanství. Ale věc má háček: protože poslední trvalý pobyt Kinského nelze přesně určit, vybrali úředníci z několika možných variant za příštího rozhodčího o občanství Krajský úřad v Ústí nad Labem. Podle Kinského advokáta jde o absurdní krok. „Mám podezření, že stát se pokouší zbavit mého klienta státního občanství,“ říká advokát Jaroslav Čapek. „A to, že rozhodnutím pověřili Ústecký kraj, je toho jenom dokladem. Právě v tomto kraji jsme totiž všechny spory prohráli, zatímco v Pardubickém kraji, kde Kinský také pobýval, a který tedy také mohli pověřit výrokem o občanství, jsme naopak několik sporů vyhráli.“ Vnitro na tyto výtky nereaguje. „Ano, pan Kinský se zdržoval na území obou dnešních krajů, ale my jsme vybrali Ústí, k čemuž nás zmocňuje správní řád,“ odpovídá suše Petr Vorlíček z ministerského odboru tisku a PR.

Obavy advokáta Čapka z dlouhých prstů státu čerpají svou…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte