mobrazek_289.jpeg
mobrazek_289.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_289.jpeg
Fotografie: Víno na kurráž a zaplatit překladatelku, zítra do Bruselu batalion zamíří. Foto Archiv • Autor: Respekt

S jazykovou bariérou se potýká kdejaký uchazeč o členství v Evropské unii. Nejenže musí být při zdlouhavých a často vyčerpávajících vyjednávacích maratonech každá věta přeložena z mateřštiny do jednací řeči a pak zase zpět, protože v případě vzájemného sporu může význam na první pohled nepodstatného slova sehrát klíčovou roli – ale nakonec, když už maratonci doběhnou a jednání se uzavřou, jazykové zádrhele ještě získají na obrátkách. Během krátké doby je nutné přeložit, zredigovat, znovu přeložit a znovu zredigovat tisíce stránek textu přístupové smlouvy, pod který pak politici slavnostně připojí svůj podpis.

Dusno v jazykové dílně

Slovinsko musí do dubna letošního roku z anglického nebo francouzského originálu přeložit 85 tisíc stránek zákonů, nařízení a směrnic, jež poté projdou schvalovacím řízením v lublaňském parlamentu. Celé to bude stát 3 miliony eur. Slovinský stát už zaměstnal stovky překladatelů, kteří nyní produkují zhruba 4 tisíce stránek měsíčně.

Je to břímě, pod nímž hekají také jiní kandidáti. Ovšem ani ne dvoumilionová země mezi Alpami a Jadranem jeví na tomto poli známky obsese. Slovinština musí zůstat výchozím jazykem, a to navíc v co nejčistší podobě. Jistě, Slovinci si tradičně potrpí na vlastní výrazivo, což je dnes patrné například, když přijde řeč na počítače. Internetu se říká “medmrežje”, server je “strežnik” a webová…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte