mobrazek_279.gif
mobrazek_279.gif • Autor: Respekt

vobrazek_279.jpeg
Fotografie: Kariéra Milana Moučky vrcholí: Milada Horáková poslouchá rozsudek smrti. A čeští komunisté míří do dějin jako vrazi žen. Foto ČTK • Autor: Respekt

Muž, který v polovině minulého století vedl vyšetřování Milady Horákové a připravoval ji na šibenici, stále žije. A možná dokonce půjde před soud. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu navrhl státnímu zástupci, aby podal obžalobu na Milana Moučku.

Učedník kouzelníka Lichačeva

Na rozdíl od svého mladšího bratra a slavného komunistického herce Jaroslava se Milan Moučka do naučného slovníku nedostal. Zmínka o šéfovi vyšetřovatelů v pražské Ruzyni však nechybí v žádné podrobnější historické knize o procesech z padesátých let. S jeho přičiněním šli nevinní lidé na popraviště nebo skončili na dlouhá léta za zdmi vězení.

Strmá kariéra mladého truhláře začala po válce. V květnu 1945 se přihlásil k bezpečnosti a o čtyři roky později už dělal krajského velitele StB v Uherském Hradišti. Zdejší věznice už před jeho příchodem smutně proslula mučením politických vězňů. Člen tehdejšího vyšetřovacího týmu Alois Grebeníček se ze svých zločinů měl toto pondělí zpovídat před soudem (viz rámeček).

Moučka v provincii dlouho nezůstal: ještě na podzim 1949 jej povolali do centra. Stal se velitelem jedné ze dvou vyšetřovacích skupin v pražské Ruzyni. Stejně jako všude jinde na StB byla i tam hlavní pracovní náplní výroba politických monstrprocesů. “Ruzyňská skupina VI A měla na starost tzv. nepřátele ve straně, vedoucí komunistické funkcionáře. Moučka byl velitelem druhé vyšetřovací…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte