Okresní soud v Novém Jičíně rozhodl, že zločin estébáků Oldřicha Krkošky (56) a Jiřího Mlejneckého (45) je promlčen. Před devatenácti lety se pokoušeli přinutit katolického kněze Václava Altrichtra ke spolupráci s StB tak, že mu na pokoji v kopřivnickém hotelu sedm hodin vyhrožovali zabitím nebo tím, že ho obviní ze znásilnění přizvané servírky. Oblíbený farář Altrichter, podle pamětníků vtipný a společenský člověk, se z krutého zážitku zhroutil, dodnes trpí úzkostmi a žije v ústraní. Nepřišel ani svědčit proti svým mučitelům před soud.

Vývoj případu je neuvěřitelný. Trestní oznámení podal v roce 1993 novinář Pavel Blažek, který v okresním archivu SNB našel dokumenty k celému zločinu. Čtyři roky si případ přehazovaly různé policejní složky, než byla v roce 1997 podána obžaloba. Nyní soud prohlásil případ za promlčený, protože mučení podle soudce Jiřího Hanzelky nezpůsobilo knězi vážnou újmu na zdraví: „Nelze jednoznačně říci, že by všechny jeho psychické problémy byly spjaty s jednáním obžalovaných.“

Jediný trest, který oba estébáky postihl, jim uložili tehdejší nadřízení: za to, že přizvali k tajné akci civilní osobu (servírku), přišli na tři měsíce o 10 % platu. Krkoška byl později od StB vyhozen, Mlejnecký prošel po revoluci prověrkami a dodnes slouží v Kopřivnici jako policista. Jak je to možné? Snadno. Podle okresního policejního ředitele Karla Třetiny neexistuje důvod k jeho propuštění, nebude-li pravomocně odsouzen.

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3005

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte