mobrazek_1852.jpeg
mobrazek_1852.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1852.jpeg
Fotografie: Ředitelka Erbeková: Teď se dozvíte, proč kočka hýbe hlavou. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Zaneprázdněný manažer si díky týdenní nemoci našel poprvé čas, aby se učil se svou desetiletou dcerou. Do té doby ho něco takového ani nenapadlo, vždyť Eva nosila domů samé jedničky. „Se skelným zrakem recitovala od hlavy přes páteř až po ocas jednotlivé části skeletu kočky,“ vzpomíná Petr Dvořák. „A teď mi na naší kočce ukaž, kde tu páteř má, řekl jsem jí. Vůbec nechápala, co to po ní chci. Uměla nazpaměť jen řadu slov, ale nerozuměla jim.“ Otec se zděsil a vzápětí dal dceru do vzdělávacího ústavu v sousední obci. Když se o tři roky později stal v Mnichovicích zástupcem starosty, rozhodl se, že „hloupou“ školu změní, aby z ní už děti nemusely odcházet jinam.

Odjakživa normální

Mnichovice, třítisícová obec kousek za Prahou, zažily něco, co nemá v Česku obdoby. Nová ředitelka školy tu vzešla ze skutečného konkurzu. Běžně se soutěž na toto místo vyhlašuje jen pro formu, už předem je jasné, kdo ze školy nebo jejího okolí ho vyhraje. Zájemci zvenčí se buď o výběrovém řízení vůbec nedozvědí, nebo samozřejmě chápou, že nemají šanci. O místo ředitele školy se tak u nás hlásí v průměru jeden a půl člověka. Mnichovice si však daly inzerát nejen z povinnosti do Učitelských novin, ale do všech celostátních deníků. „To mě zaujalo – tak oni to asi myslí s konkurzem doopravdy,“ říká pozdější vítězka Marcela Erbeková. „Pro jistotu…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte