0:00
0:00
Zahraničí30. 11. 20035 minut

My si Pankisi ohlídáme

Astronaut
mobrazek_1777.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Saakašviliho se Rusové dost děsí. Foto globemedia / reuters Autor: Globe Media / Reuters

Gruzie, na kterou jsou v posledních týdnech upřené oči světa, se už pár let ocitá na pokraji konfliktu s Ruskem – a to kvůli sousednímu Čečensku. Spor vznikl v létě 1999, když vypukla takzvaná druhá čečenská válka. Mezi sedmi tisíci běženci, kteří uprchli do Gruzie, se vyskytovali bojovníci různých frakcí a lidé spojení s režimem prezidenta Aslana Maschadova. Brzy si v Gruzii vytvořili předmostí pro odbojové akce. V Tbilisi začalo fungovat Čečenské informační centrum, které zaměstnávalo sto lidí. Staralo se o propagandu, výzbroj i léčení bojovníků. V údolí Pankisi asi 40 kilometrů od Tbilisi vzniklo několik vojenských táborů a polní nemocnice.

Už více než rok to Čečenci mají v Gruzii těžší, ani jejich informační centrum už není tak nápadné jako dříve. Ale nezdá se, že by Michail Saakašvili a jeho stoupenci hodlali ještě přitvrzovat – spíše naopak. Noví vládci Gruzie jsou sice zavázáni ruskému ministrovi zahraničí Igoru Ivanovovi, jehož zprostředkovatelská mise dost napomohla nenásilnému svržení Ševardnadzeho, jenže starou nevraživost to jen stěží překoná.

↓ INZERCE

Zavřít nebo pozabíjet

Loni v květnu gruzínské úřady přiznaly, že v zemi se zdržuje na osm set členů čečenského odboje a sto arabských bojovníků. Rusové rozčileně naléhali, aby Tbilisi proti nim zakročilo. Když náčelník generálního štábu ruské armády Anatolij Kvašnin přirovnal gruzínské vedení k vůdci…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc