mobrazek_1628.jpeg
mobrazek_1628.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1628.jpeg
Fotografie: Martin Hohmann. Foto: Globemedia / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

V tanzanské Arushi byl zahájen proces se čtyřmi dalšími strůjci genocidy ve Rwandě, při níž před devíti lety zahynulo osm set tisíc osob. Na tribunál OSN se už delší dobu snáší kritika, že je pomalý a drahý – což byl důvod, proč byla hlavní žalobkyně Carla del Ponteová před dvěma měsíci zbavena funkce a na její místo dosazen Hassan Jallow z Gambie. Soud za osm let své existence vyslovil pouze dvanáct verdiktů, jeho provoz však už stál takřka půl miliardy dolarů. Noví muži na lavici obžalovaných patří mezi členy přechodné vlády, jež se ve Rwandě ujala moci po náhlé smrti prezidenta Juvenala Habyarimany v dubnu 1994. Podle vyšetřovatele Paula Ng’Aruy tato čtveřice vydláždila „cestu do pekel“ pro menšinovou tutsijskou populaci. Casimir Bizimungu, ministr zdravotnictví, například čelí obvinění, že se už dávno před prezidentovou smrtí vydával do zahraničí, kde nakupoval zbraně, zejména mačety, s nimiž pak provládní hutuské milice masakr spáchaly. Bizimungu i ostatní tři obvinění prohlásili, že jsou nevinní.

Němečtí křesťanští demokraté čelí kritice, že ze svého poslaneckého klubu nevyloučili Martina Hohmanna za jeho antisemitské výroky. Jak teprve v minulých dnech vyšlo najevo, Hohmann při jednom svém projevu začátkem října podotkl, že to byli bolševici židovského původu, kteří se podíleli na masových popravách během ruské revoluce v roce 1917. „Židé tak mohou být…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte