mobrazek_1657.jpeg
mobrazek_1657.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1657.jpeg
Fotografie: Srovnání lidského a paviáního srdce. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Její pravé jméno nebylo zveřejněno – pouze je známo, že to byla holčička a že její život trval necelý měsíc. Na novorozeně známé pod přezdívkou Baby Fae se však nezapomnělo ani po bezmála dvaceti letech: kvůli eticky mimořádně sporné operaci, kterou dítě podstoupilo.

Baby Fae se narodila v říjnu 1984 s těžkou a zřídkavou vadou, prakticky jí chyběla levá srdeční komora. Lékaři na výzkumné klinice Loma Linda v Kalifornii proto – vzhledem k mizivým šancím na přežití – přesvědčili rodiče dítěte, aby jim dovolili experimentálně transplantovat srdce samičky paviána. Po delším váhání souhlasila i Církev adventistů sedmého dne, která kliniku provozuje. Operace samotná se zdařila, Baby Fae však zůstala naživu jen dvacet dnů, do 15. listopadu 1984.

Z pohledu chirurgů to byl svého druhu úspěch. Několik transplantací opičích srdcí předtím proběhlo, pacienti však zemřeli během pár hodin, nejdéle do čtyř dnů. Zvířecí orgány samozřejmě nebyly ani v té době jediná možnost, ale na rozdíl od lidských si jich mohli lékaři v libovolnou chvíli opatřit dostatek a na rozdíl od umělých byly laciné. Potíž je v tom, že tělo se brání orgánům jiného živočišného druhu – to byla ostatně i příčina smrti Baby Fae. Chirurg Leonard Bailey, který operaci v říjnu 1984 prováděl, se na zákrok připravoval sedm let a předtím ho zkoušel na kozách, ovcích a paviánech; žádný z nich však s cizím srdcem nepřežil…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte