Stavby typu čínské zdi bývají ekonomicky mnohem nákladnější, než se původně předpokládá. Teď se o tom přesvědčují Izraelci. Projekt protiteroristického plotu o délce 720 kilometrů, který oddělí obsazený Západní břeh Jordánu od vlastního Izraele, byl schválen již loni počátkem léta. Podle armády měl stát kilometr plotu 10 milionů šekelů (asi 60 milionů Kč) a původně se celkový účet odhadoval na 7,5 miliardy šekelů. Nyní se v parlamentu projednává rozpočet na příští rok a plot zvolna podražuje. Zástupci armády už přiznali, že původní cifry nezahrnovaly například náhrady za vyvlastněnou půdu. Poslanec Uri Ariel odhaduje, že celkové náklady překročí 10 miliard šekelů (60 miliard Kč), a labouristický předseda ekonomického výboru Šalom Simchon nazval celý plot „bezednou dírou“ na veřejné finance. Až dosud Izrael do stavby investoval 1,9 miliardy šekelů a celkové náklady mohou dosáhnout poloviny ceny Temelína. Přitom však není jisté, jestli plot skutečně zajistí bezpečnost občanů.

•••

Evropská unie se minulý týden dohodla, že od ledna uvalí ekologickou daň na uhlí, elektřinu a plyn. Český velvyslanec v Bruselu Pavel Telička už na přání vlády vyjednává přechodné období do roku 2007. Mluvčí Evropské komise potvrdil, že právě Češi a Poláci, ale i třeba Řekové či Rakušané mají velkou šanci na dočasnou výjimku. Jen škoda, že čeští politici a diplomaté investují síly do vyjednávání výjimek, které nám k prosperitě nijak nepomohou, a vůbec se…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte