Příští týden čeká Respekt soud s ministrem vnitra Stanislavem Grossem. O týden později s šéfem aerolinií, exministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. Oba žalovali s žádostí o omluvu a půlmilionové odškodné týdeník kvůli tomu, že se cítí poškozeni publikací údajně nepravdivých informací. Kolizi způsobila série článků z letošního roku na téma, že v Česku roste počet vysoce postavených politiků, kteří udržují kontakty s lidmi, o jejichž podezřelou činnost se zajímá policie nebo tajná služba. Vyšlo to najevo únikem informací z policejního odposlechu. A mezi více než desítkou zákonodárců, na jejichž mobily šel hovor z odposlouchávaného přístroje, byli i ministři Tvrdík a Gross. To nikdo z nich nepopírá. Obou se dotkly jiné věci: volaly jim prý sice odposlouchávané osoby, ale jmenovaly se jinak, než napsal Respekt, a telefon se odehrál o několik hodin dřív či později, než je uvedeno v textu.

První článek o odposlechnutých hovorech obou ministrů zveřejnil Respekt v půli dubna. V článku je řečeno, že zachycené hovory šly z mobilu podnikatele Andreje Babiše, kterému vláda v tu dobu přiklepla Unipetrol (navzdory tomu, že jeho britští konkurenti nabízeli nesrovnatelně víc), a z přístroje patřícího pražské podnikatelce podezřelé z obchodu se ženami. Ministři na tento článek nijak nereagovali.

Další článek vyšel počátkem května a výše uvedené informace drobně konkretizoval. Upřesnil například dobu Babišova telefonátu (půl jedné v noci) a zveřejnil jméno druhé odposlouchávané…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte