mobrazek_1580.jpeg
mobrazek_1580.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1580.jpeg
Fotografie: Šéf Syneru a prezident libereckého hokeje Syrovátko: soutěž bez rizika. Foto čtk • Autor: Respekt

Rozhodovat o lukrativních zakázkách a zároveň je dostávat? V normálních zemích něco nemyslitelného. Ale v Česku – zatím běžná praxe. Dokladem může být i dění v severočeském Liberci. V metropoli, kterou ročenka tuzemských podnikatelů City Invest Czech už léta vyhlašuje za nejzkorumpovanější hnízdo ze všech čtrnácti krajských měst. Dva příklady z poslední doby dávají tušit, čemu Liberec vděčí za tak špatnou pověst.

Hynku, Oázo, Jiříku

Letos v létě se na liberecké radnici rozhodli, že nakoupí pro své radní a posléze i pro všech 39 zastupitelů přenosné počítače. Z kasy na to uvolnili 2 miliony korun a s přesnými parametry, které by počítače měly mít, pak radnice oslovila tři firmy. Z nich vybrali tu, která nabídla nejnižší cenu. Potud vše v pořádku, mohlo by se zdát. Jenže podrobnější pohled do obchodního rejstříku prozradí, že zdání klame. Spolumajitelem vítězné firmy Oáza-net a také jejím jednatelem je člen zastupitelstva za vládnoucí ODS Hynek Tampier. To, že právě jeho podnik nabídl nejnižší cenu, není žádná náhoda. I ve druhé z oslovených firem totiž figuruje stejný Tampier a třetí podnik do povinného počtu – Škodatech – neměl podle svého majitele už předem šanci uspět. „Tušili jsme, že to není nabídka pro nás – značku, kterou město chtělo, totiž neprodáváme, a proto bylo předem jasné, že oslovení je jen formální a nemůžeme být vybráni,“…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte