0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace1. 11. 20036 minut

Galicie v roce jedna

Ještě loni v říjnu si sběračka mušlí Carmen Formosová (46) obouvala gumáky, v noci brala do ruky silnou lampu a vyrážela do bahna odlivu. „Jsem psychicky závislá na své práci. Každým okamžikem člověka může smést vlna nebo zachytit mořský proud, ale moře mi dávalo obživu třicet let,“ vysvětlovala. Teď je všechno jinak. Přesně před rokem ztroskotal 270 kilometrů od galicijského pobřeží tanker Prestige a Carmen získala proti své vůli rok placené dovolené, který její život změnil k nepoznání. Podobný osud potkal tisíce obyvatel španělského severovýchodu.

mobrazek_1598.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1598.jpeg
mobrazek_1598.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Vzkažte na břeh, že ropné koláče už tu neplavou. Ryby se ale ještě pořád nevrátily. Foto Králík • Autor: Respekt
Fotografie: Vzkažte na břeh, že ropné koláče už tu neplavou. Ryby se ale ještě pořád nevrátily. Foto Králík
Fotografie: Vzkažte na břeh, že ropné koláče už tu neplavou. Ryby se ale ještě pořád nevrátily. Foto Králík • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ještě loni v říjnu si sběračka mušlí Carmen Formosová (46) obouvala gumáky, v noci brala do ruky silnou lampu a vyrážela do bahna odlivu. „Jsem psychicky závislá na své práci. Každým okamžikem člověka může smést vlna nebo zachytit mořský proud, ale moře mi dávalo obživu třicet let,“ vysvětlovala. Teď je všechno jinak. Přesně před rokem ztroskotal 270 kilometrů od galicijského pobřeží tanker Prestige a Carmen získala proti své vůli rok placené dovolené, který její život změnil k nepoznání. Podobný osud potkal tisíce obyvatel španělského severovýchodu.

Odvlečte ho

Než se jednoplášťový tanker Prestige loni v listopadu rozlomil v půli, brázdil vody oceánů šestadvacet let. Na jeho zkáze se podepsalo především rozhodnutí španělské administrativy. Když se dostal v bouři u galicijských břehů do potíží a v jeho trupu se objevila trhlina, odmítla mu vláda povolit vstup do nedalekého přístavu. Namísto toho bylo plavidlo odtaženo na volné moře, což se mu stalo o pár dní později osudným. Španělsko si za svůj verdikt vysloužilo ostrou kritiku na mezinárodní scéně: z vraku, který klesl do hloubky čtyř kilometrů, vytekly totiž desítky tisíc tun ropy a znečistily moře i břehy čtyř španělských provincií a část portugalského i francouzského pobřeží.

Nejhůř dopadla Galicie. Tradičně chudý region přitom žije převážně z turismu, služeb a rybolovu. Na lovu ryb a mořských živočichů je…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc