Je třeba poděkovat poslancům ODS. Když se vláda příliš dlouho neměla k debatě o evropské ústavě a vůbec k budoucnosti Evropské unie, chopila se její organizace ODS – a pokud pozorný divák osekal balast přihlouplých urážek a obvinění, mohl se dozvědět ledacos zajímavého. Především že ODS chce silný stát, zatímco vláda spíš silného občana. Politický souboj se přitom vyhrotil natolik, že politici přehodili odpovědnost za Evropu na voliče: o evropské ústavě má rozhodnout referendum.

Nový Mnichov a Jalta

V denících byly z úterní diskuse o evropské ústavě nejčastěji citovány výroky Vladimíra Špidly nebo šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého. Podle premiéra nastoupila ODS cestu, „kterou lze do jisté míry označit za haiderizaci naší politické scény“, na což Vlastimil Tlustý opáčil, že „ODS a její poslanci jsou ti, kteří žádného cizího panovníka, Francouze ani Němce, z Bruselu vládnout České republice nenechají“. Možná se tyto věty zdály řečníkům efektní, o evropské ústavě však premiér ani vůdce sněmovní opozice neřekli nic podstatného a zmíněné urážky vypovídají spíše o tom, že oba rétoři měli slabou chvilku.

Jeden poslanec si větší zmínku ale zaslouží. Takřka neznámý delegát ODS Zbyněk Novotný, který za celou svou éru zatím ve sněmovně vystoupil jen třikrát, se rozjel ve velkém a přirovnal jednání Evropanů o ústavě k Mnichovu 1938 a Jaltě 1945: „Následky Mnichova trvaly sedm let, následky Jalty 44 roky, následky…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte