„Tragédie. Celá léta se zdejší krajina měnila k lepšímu a najednou ji někdo tak svévolně poškodí,“ říkal před rokem zdrcený Petr Hezoun z Okresního úřadu v Jindřichově Hradci. Řeč byla o přírodním parku Česká Kanada, jehož území bylo před rokem 1989 součástí pohraničního pásma a příroda tu zůstala i po čtyřicetileté vládě komunistů výjimečně zachovalá, se vzácnými druhy ptáků a rostlin. Jenže loni zde soukromý zemědělec Miroslav Binder (48) rozoral třiašedesát hektarů volné krajiny a zasáhl do ní tak drasticky, že podle odborníků ztratili její vzácní obyvatelé další možnost zde přežívat. Způsobená škoda byla odhadnuta zhruba na čtvrt miliardy.

Způsobená pohroma ani hrozba soudu zemědělce nijak netrápila. „Beru to jako sportovní akci, žert,“ komentoval obvinění Binder. „Já seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde člověk.“ Při vyšetřování případu se znovu dostala do popředí i firma Birdie, která zničené pozemky vlastní. Lidé z Birdie se totiž už jednou – v roce 1994 – pokusili unikátní krajinu České Kanady komerčně využít: postavit obří zábavní park. Tehdy jim ministerstvo životního prostředí neudělilo výjimku a nevyjmulo požadovanou část parku z ochranných podmínek. Jednou z vyšetřovacích verzí proto byla i možnost, že podnikatelé farmáře vyslali jako buldozer, který krajinu zničí, a oni pak snadno dosáhnou na výjimku. Spojitost mezi firmou Birdie a zničením chráněného území zemědělcem se ale…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte