mobrazek_1441.jpeg
mobrazek_1441.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1441.jpeg
Fotografie: Jeri Laberová. foto archiv Jeri Laberové • Autor: Respekt

JERI LABEROVÁ (72) stála šestnáct let (1979–95) v čele Amerického helsinského výboru, nevládní organizace, která se zabývá sledováním stavu lidských práv v různých zemích světa. Vystudovala rusistiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a zaměřila se především na situaci v zemích sovětského bloku. Její výbor vypracovával analytické zprávy o porušování základních práv tamních obyvatel, které měly kromě jiného vliv na povědomí západních politiků o poměrech za železnou oponou. „V době před listopadem 1989 představovala Jeri Laberová pro československý disent nejenom naději, ale také kontakt se světem, byla symbolem skutečnosti, že svět o nás ví a zajímá se o nás,“ napsal Václav Havel v předmluvě k její autobiografické knize The Courage of Strangers (2002). V roce 2000 udělil český prezident Jeri Laberové Řád za zásluhy.

Při pobytu ve státech východního bloku před rokem 1990 jste byla pravidelně sledována tajnou policií. Neměla jste strach?

Pocit osobního ohrožení jsem nikdy neměla. Byla jsem americký občan s americkým pasem, za kterého se jeho vláda, kdyby bylo nejhůř, postaví. Nejvíc jsem se bála toho, že mě jako nepohodlnou osobu vyhostí a já nebudu moct dělat svoji práci. To se mi také stalo – do Sovětského svazu jsem se po pobytu v Moskvě v roce 1979 znovu dostala po osmi letech, tedy až za Gorbačova. Při návštěvě Prahy v roce 1983 mě komunisti ze země…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte