mobrazek_1396.jpeg
mobrazek_1396.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1396.jpeg
Fotografie: Kresba: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Ani proslulé skandinávské sociální ráje Švédsko a Finsko nenabízejí lidem to, co jim dává výrazně chudší Česká republika. Sociální dávky a podpory míří i do rodin, které patří k nejbohatší třetině tuzemské společnosti. Experti Mezinárodního měnového fondu se nad tím podivují ve svých hodnoceních už několik let. Ani „úsporný balíček“ Špidlovy vlády se systému dávek a podpor téměř nedotkl. Pokud kabinet uvažuje o další reformní etapě, měl by začít právě tady.

Na špatném místě

Sociální podpora je ve všech vyspělých zemích chápána jako pomoc slabým, kteří se o sebe nemohou postarat. „Český sociální systém to do jisté míry popírá. Sadou dávek vylepšuje životní úroveň lidem s průměrnými příjmy a na druhou stranu nedokáže některým starým či postiženým lidem zajistit slušnou životní úroveň,“ říká ekonom Jan Švejnar, ředitel Davidsonova institutu na Michiganské univerzitě v USA.

Současný sociální systém je dílem koaliční vlády Václava Klause (o jeho štědrou podobu se výrazně zasadili hlavně lidovci), pozdější kabinety Miloše Zemana a Vladimíra Špidly v něm udělaly jen kosmetické změny. Mezi pilíře systému patří tzv. životní minimum, tedy hranice chudoby, z níž se vypočítávají sociální dávky. „Současná podoba je výhodná pro velké rodiny. V případě lidí s nízkými platy dokonce tak výhodná, že se jim nevyplatí pracovat,“ říká sociolog Jiří Večerník.…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte