Počátkem září se v Hospodářských novinách objevil nenápadný inzerát: vyzýval akcionáře nepříliš známého pražského podniku Zkušebnictví a.s., aby si vyzvedli své akcie (lhůta pro vyzvednutí končí v pondělí 6. října). Až dosud totiž tyto akcie existovaly pouze jako tzv. zaknihované, tedy v elektronické podobě u Střediska cenných papírů, nyní je však firma každému předá v listinné podobě. Co je na tom špatného? Investor, vycvičený českým tunelováním, zbystří při jedné podivnosti: podnik sídlí v Praze, ale podílníci si musí jet akcie vyzvednout až na druhý konec republiky do Ostravy. Vše je připraveno tak, aby si akcie vyzvedlo co nejméně lidí. Podle zákona musí vlastník nevyzvednuté akcie prodat v dražbě – ale může si je pak koupit sám, hluboko pod cenou. Případ proto vyvolává otázku: Zlepšily se vůbec poměry na českém kapitálovém trhu?

Jsi můj, tak půjč

Majitelem pražské akciovky Zkušebnictví byl v posledních šesti letech francouzský státní elektrárenský koncern EdF. Loni v prosinci však jeho podíl odkoupil český výrobce jističů a dalších energetických zařízení OEZ Letohrad. Cena nebyla zveřejněna, ale podle informací menšinových akcionářů šlo o necelých 60 milionů korun.

Letmý pohled do výročních zpráv Zkušebnictví dává tušit, že to byl dobrý obchod. Tento bývalý zkušební ústav elektrotechnický má v tuzemsku prakticky monopol na zkoušení a certifikaci energetických zařízení. Těsně před příchodem nového vlastníka měl na účtech v…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte