Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

O životě v zemi, kde se vraždí

Chce-li dnes začínající český autor zachytit vlastní obraz světa, není odkázán jen na zážitky z domácího prostředí. Generace dvacátníků vstoupila už na prahu dospívání do otevřeného prostoru, v němž poznávání odlišných kultur patří k životnímu stylu a také k hlavním literárním tématům. Loňská debutantka Petra Hůlová představila v nakladatelství Torst svou verzi skutečnosti na příkladu Mongolska, nyní přišlo stejné nakladatelství s prvotinou, která se odehrává ve Svaté zemi. Letos 25letého Tomáše Kolského, studenta matematicko-fyzikální fakulty v Praze, který krom toho vyučuje hebrejštinu, inspiroval ke knížce Ruthie a barevnost světa pobyt v Izraeli v létě 2001. Jde o díla rozdílná v koncepci i zpracování, obě však spojuje snaha vžít se do odlišné dějinné zkušenosti a vyzkoušet si na vlastní kůži nejen život, ale také osud jiné země.

mobrazek_1363.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1363.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Tomáš Kolský o Izraeli: Normální studentský život jako jinde, ale za rohem číhá smrt. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Tomáš Kolský o Izraeli: Normální studentský život jako jinde, ale za rohem číhá smrt. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Chce-li dnes začínající český autor zachytit vlastní obraz světa, není odkázán jen na zážitky z domácího prostředí. Generace dvacátníků vstoupila už na prahu dospívání do otevřeného prostoru, v němž poznávání odlišných kultur patří k životnímu stylu a také k hlavním literárním tématům. Loňská debutantka Petra Hůlová představila v nakladatelství Torst svou verzi skutečnosti na příkladu Mongolska, nyní přišlo stejné nakladatelství s prvotinou, která se odehrává ve Svaté zemi. Letos 25letého Tomáše Kolského, studenta matematicko-fyzikální fakulty v Praze, který krom toho vyučuje hebrejštinu, inspiroval ke knížce Ruthie a barevnost světa pobyt v Izraeli v létě 2001. Jde o díla rozdílná v koncepci i zpracování, obě však spojuje snaha vžít se do odlišné dějinné zkušenosti a vyzkoušet si na vlastní kůži nejen život, ale také osud jiné země.

Pozornost k řeči

O příletu do Izraele a prvních setkáních s místními obyvateli i s účastníky a lektory prázdninového kurzu vypráví Kolský spontánním stylem, který neprozrazuje vyšší literární ambice. Takto se dříve psaly cestovní deníky, nyní se podobné postřehy a drobné příhody často hned začerstva e-mailují z internetových kaváren domů, aby pobavily blízké.

Vypravěč, který je v dialozích oslovován Šlomo, v sobě spojuje uvolněnou senzibilitu generace, pro niž éra globalizace smazala valnou většinu vnějších omezení, s nadšeným zaujetím pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].