Evropa chystá další změnu k lepšímu. V hostincích, kavárnách a barech zakáže snad už napřesrok kouření. Kdo této neřesti propadl, zaraženě mlčí, zato mediální nekuřáci dávají energicky najevo, že jejich tolerance k narušitelům nových nařízení bude nulová. Skoro se zdá, že jim nejde ani tak o kouř jako o kuřáky. Pokrokové opatření k upevnění zdraví jako by v nich probudilo zasutý sklon k šikanování a pogromům. Člověk se dnes už málokdy setká s příležitostí šířit tak volně nenávist ke skupině spoluobčanů, a to dokonce s požehnáním vrchnosti.

S argumenty proti kouření nelze než souhlasit, s kuřáky je to složitější. Sám jsem pod tlakem neduhů přestal kouřit ze dne na den před více než třemi lety a dodnes mám pocit, jako bych si tehdy odoperoval nějaký důležitý orgán produkující spokojenost a chuť do života. Nemohu si stěžovat, že bych v mládí nebyl před kouřením varován, nikdo mi však neprozradil, jak fatální může být odvykání. Ve spánku si někdy, když sen dá, zapaluji jednu za druhou a probouzím se pak nebývale osvěžen. V kolotoči tabákových daní, kampaní proti kouření i reklam na tabákové výrobky, nákladů na léčbu nemocí z kouření i na lobbování tabákových firem obíhají astronomické částky, ale na výzkum kuřácké závislosti a způsobů, jak se jí zbavit, zřejmě nezbývá. Ono by nakonec firmy i stát nejspíš hospodářsky ohrozilo, kdyby se lidé snáze obešli bez cigaret.

Často si vybavuji, jak jsem s kouřením začínal. Nejdřív to byla nevinná dýmka míru v rámci…

v40.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte