Předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda odvolá ministra obrany za to, že hlasoval podle svého svědomí. Nucený odchod uznávaného ministra Ivana Šimka vyvolal ostrou reakci tamních médií. „Tato země nemá štěstí na premiéry,“ napsal minulý čtvrtek ve zvláštním komentáři šéfredaktor bratislavského deníku SME Martin M. Šimečka a stejně jako druhý nejčtenější seriózní deník Pravda přirovnal Dzurindu k jeho předchůdci Vladimíru Mečiarovi. Vývoj událostí byl následující. Minulou středu premiér navrhl vládě odvolat šéfa Národního bezpečnostního úřadu Jána Mojžiše pro „totální ztrátu důvěry“. Podle informací slovenských médií Dzurinda neuvedl žádné konkrétní důvody, pouze se odvolal na blíže neurčené informace z tajné služby SIS. Ministr obrany Šimko namítl, že Mojžiš se na rozdíl od SIS těší důvěře amerických a britských spojenců, a díky jeho odporu neprošlo odvolání o jediný hlas. Ministr je členem Dzurindovy strany SDKÚ, v této věci se však podle svých slov nemohl řídit stranickou disciplínou, ale pouze vlastním přesvědčením. „Postoji pana Šimka nerozumím, je přece třeba akceptovat zájem většiny,“ řekl premiér. Ještě týž den oznámil, že Šimka z vlády odvolá, kvůli návštěvě papeže Jana Pavla II. na Slovensku však výměnu odložil až na toto úterý. Šimko zůstane řadovým poslancem za SDKÚ.

Barmský vojenský režim zvolil nového premiéra, oznámil „cestovní mapu“ k demokracii, opoziční vůdkyni Aun Schan Su Ťij…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte