Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí před pár týdny překvapil svět svou ochotou přijmout odpovědnost a vyplatit vysoké odškodné obětem teroristických útoků na letadla amerických a francouzských aerolinek Pan Am a UTA, které byly spáchány tripoliskými agenty koncem 80. let. Ale nyní musí být plukovník zaskočen trochu i sám. Libanon na něj začal naléhat, aby vysvětlil, kam v roce 1978 během své návštěvy v Libyi zmizel někdejší hlasitý kritik Kaddáfího režimu – lídr libanonských šíitů imám Músa Sadr.

Jistě, libanonští šíité tento požadavek vznášejí už pětadvacet let, ale až po nynějším přiznání ohledně útoku na stroj Pan Am, který se zřítil v roce 1988 na skotské Lockerbie a v jehož troskách zahynulo 270 osob, věc nabrala na intenzitě. „Přiznali jste agresi z roku 1988,“ prohlásil v narážce na zkázu v Lockerbie předseda libanonského parlamentu Nábih Berí – podle tiskové agentury AP to řekl předminulou neděli při shromáždění v Bálbeku na východě země, pořádaném na počest památky imáma Sadra. „Tak proč ignorujete agresi z roku 1978?“ otázal se dále Berí v projevu před tisícovým davem šíitů.

Den poté, v pondělí, vydalo převážně šíitské libanonské hnutí Hizballáh, známé především svými útoky na Izrael, prohlášení, v němž také Kaddáfího vyzývá, aby přiznal odpovědnost za Sadrovo zmizení. A týž den vyšel na titulní stránce významného bejrútského deníku An Nahár redakční komentář, apelující na Libyi, aby se omluvila svým obyvatelům, protože…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte