Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

Vajíčka v průměrném supermarketu podraží přibližně o třicet haléřů za kus a zákazníka přijdou na 2,30 Kč. Z ekonomického pohledu je to banální zpráva, v rámci debat o českém zemědělství je to zajímavé, až průlomové. Družstevníci si stěžují na hypermarkety snad pokaždé, když žádají po státu dotace nebo garance minimálních cen. Vždyť kdo ještě od některého zemědělce neslyšel, jak z nich obchodníci – a speciálně hypermarkety – sdírají kůži a platí jim čím dál méně? V případě vajec ale hypermarkety couvají (všech 14 řetězců) a s vyššími cenami souhlasí. Čím to? Zdejší trh ovládají dvě firmy, Česká vejce a Zlatá vejce, které se podle názoru hypermarketů dohodly na společném postupu. Pro šéfy obchodních řetězců bylo pořád lepší na vyšší ceny kývnout, než aby dováželi vejce ze zahraničí. Teď se ale za slabšího náhle považují oni, mluví o „vaječném kartelu“ a příště si prý budou stěžovat na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Proč ne, je to standardní postup, od toho si koneckonců antimonopolní úřad platíme. A rozhodně je to lepší, než když se do obchodu s potravinami míchají politici.

•••

Britové se mohou těšit na delší prázdniny. Podle listu The Times kabinet Tonyho Blaira uvažuje, že delší volno nabídne jako ústupek Evropské unii za to, že nebude muset nařizovat maximální délku pracovní doby. Bruselská direktiva ukládá, že v žádné ze zemí patnáctky nesmí lidé pracovat déle než 48 hodin týdně. Británie si dokázala…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte