Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Země proťatá zdí

Jaký je rozdíl mezi plotem a zdí? Třeba ten, že plot lze většinou nějak překonat, kdežto se zdí je to horší. Diskuse, která se objevuje v izraelském tisku, však nemá význam. Z pohledu Palestinců je jedno, jestli se bezpečnostní bariéře, kterou staví Izrael podél zelené linie dělící Západní břeh Jordánu od židovského státu, bude říkat plot nebo zeď. Tak jako tak představuje opevnění, jež jim přináší vesměs jen zkázu. Kontroverzní stavba se už dostala na seznam bodů probíraných ve Washingtonu a George W. Bush ji veřejně označil za „problém“, který komplikuje mírový proces. Nicméně dodal, že Izrael má plné právo bránit se proti terorismu.

mobrazek_1065.gif
mobrazek_1065.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1065.jpeg
Fotografie: Izraelskou dálnici je třeba chránit. (Osm metrů vysoká betonová zeď okolo palestinského města Kalkilíja.) Foto Globe Media/ Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Jaký je rozdíl mezi plotem a zdí? Třeba ten, že plot lze většinou nějak překonat, kdežto se zdí je to horší. Diskuse, která se objevuje v izraelském tisku, však nemá význam. Z pohledu Palestinců je jedno, jestli se bezpečnostní bariéře, kterou staví Izrael podél zelené linie dělící Západní břeh Jordánu od židovského státu, bude říkat plot nebo zeď. Tak jako tak představuje opevnění, jež jim přináší vesměs jen zkázu. Kontroverzní stavba se už dostala na seznam bodů probíraných ve Washingtonu a George W. Bush ji veřejně označil za „problém“, který komplikuje mírový proces. Nicméně dodal, že Izrael má plné právo bránit se proti terorismu.

V Gaze to funguje

Právě terorismus stál za rozhodnutím izraelské vlády loni na jaře natáhnout podél minimálně chráněné zelené linie bezpečnostní plot. Premiér Ariel Šaron měl k tomu pádný důvod. Z palestinských území na Západním břehu pronikala do Izraele většina sebevražedných atentátníků, kteří mají od začátku druhé intifády v září roku 2000 na svědomí stovky izraelských životů. Navíc starší plot okolo Gazy - o poznání skromnější - plní svůj účel. Za poslední dva roky se útoky vedené odtud dají spočítat na prstech jedné ruky.

Prvních 145 kilometrů plotu podél severozápadních hranic Západního břehu a také na severu a jihu Jeruzaléma už stojí. S dalšími 80 kilometry se počítá ještě letos a nakonec by dráty měly oddělit Palestince…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte