Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kaleidoskop

Na nemoc šílených krav už média sice téměř zapomněla, výzkumníci však nikoli. A jejich vytrvalost už začíná přinášet první úspěchy. Tím největším jsou zatím výsledky týmu, který pracuje na univerzitě v kanadském Torontu a kterému se podařilo získat látky proti patologické formě proteinu (prionu), jenž BSE způsobuje (viz článek bioložky Jane Bradbury v prestižním lékařském časopise The Lancet 361/2003). Objev protiprionových látek dává naději, že dosud smrtelné onemocnění snad bude postupem doby možné nejen včas diagnostikovat, ale i léčit. Zda se taková očekávání opravdu naplní, se však vědci dozví až po skončení kontrolních studií, tedy nejdříve za rok. Zatím je tak na místě spíše zdrženlivost. Že se vyplatí, ostatně ukázaly i nedávno ukončené testy nesteroidních léků proti jedné z nejhrozivějších nemocí stárnoucího lidstva – Alzheimerově chorobě. Ve stejném čísle The Lancet totiž bioložka Helen Frankish obsáhle informuje o tom, že ačkoli do Naproxenu a Rofecoxibu byly vkládány velké naděje, nedokážou je tyto nové přípravky v boji proti degeneracím mozku Alzheimerova typu naplnit. Neprokázalo se totiž, že by postup onemocnění zpomalovaly. Jejich podávání je tedy nejen drahé a kvůli nebezpečným vedlejším účinkům komplikované, ale i zcela zbytečné. Není ovšem vyloučeno, že jiné léky tohoto typu by u jiných nemocných zpomalující účinek na rozpad mysli přece jen mít mohly, a v testech nesteroidních protizánětlivých přípravků se tak pokračuje.

••…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte