obrazek_988.jpeg
obrazek_988.jpeg • Autor: Respekt

Více než 880 milionů korun použitých v rozporu se zákonem – to je účet, který sedmimiliardovému projektu Internet do škol vystavil teď o prázdninách Nejvyšší kontrolní úřad. Potvrdilo se to, o čem média už píší celé roky: Internet do škol vykazuje znaky obrovské korupce a ministerstvo školství šlo od začátku a zcela vědomě na ruku několika firmám. Zpráva NKÚ zmiňuje především tři jména: AutoCont OnLine, Český Telecom a Chemcomex.

Dodavatel, náš pán

Chvályhodný úmysl zvýšit informační gramotnost dětí a učitelů se zvrtl na jaře před dvěma lety. Tehdy vláda Miloše Zemana rozhodla, že peníze na připojení škol k síti a jejich vybavení počítači nedostanou přímo ředitelé škol, ale generální dodavatel, kterého bude kontrolovat generální auditor. Tehdejší ministr školství Eduard Zeman tvrdil, že se tak ušetří peníze – velikost zakázky prý dodavatele jistě přiměje ke vstřícnosti a výhodným slevám. Právě pro tento centralistický přístup měl projekt Internet do škol od začátku řadu kritiků mezi učiteli a pravicovými poslanci. Varovali, že monopolní dodavatel si naopak bude diktovat podmínky a plýtvat penězi. Eduard Zeman je tehdy utřel slovy, že ředitelé by připojení svých škol na síť sami nezvládli. „Realizace pomocí generálního dodavatele a generálního auditora nepřinesla předpokládané výhody,“ dali teď kritikům projektu za pravdu kontroloři NKÚ.

Podezřením z korupce začala věc zavánět po…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte