Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Neplatím daně a jsem na to hrdý

Česko je ve skutečnosti o hodně bohatší zemí, než by se zdálo z oficiálních statistik: vyděláváme víc a firmy mají vyšší zisky. Přes 400 miliard, tedy téměř každá pátá koruna vydělaná v zemi, se totiž v statistikách neobjevuje: právě takové rozměry má v Česku podle odhadů šedá ekonomika. Podle studie Fridricha Schneidera z univerzity v Linci je před zraky berních úředníků ukryto 18,4 % výkonu českého hospodářství. Oprava auta bez dokladu, nepřiznaný příjem z pronájmu bytu, melouch pro nezaměstnaného: šedá ekonomika zní jako abstraktní pojem, ale ve všednodenním životě se s ní už potkal téměř každý.

Každý čtvrtý načerno

Když ekonomové Jan Hanousek z institutu CERGE-EI a Filip Palda z École Nationale d’Administration v Montrealu zpracovávali pro Světovou banku studii o nelegální ekonomice, nechali si udělat průzkum na reprezentativním vzorku více než tisícovky Čechů. Každý čtvrtý přiznal, že si vydělává načerno a rodinný rozpočet navíc vylepšuje sociálními dávkami od státu. Každý druhý připouštěl, že je zákazníkem stínového podnikání: tu a tam si nechá spravit auto či udělat podlahu bez potvrzení. Lidé se za to navíc nijak nestydí. „Historky o tom, kdo a kolik ušetřil na státu, jsou oblíbené téma rozhovorů. Jen málokdo se podle průzkumu bojí, že ho někdo za neplacení daní potrestá,“ říká Jan Hanousek. Internetová stránka amerického berního úřadu IRS je plná odstrašujících příběhů známých neplatičů. V domácích poměrech se o nich…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte