mobrazek_95.gif
mobrazek_95.gif • Autor: Respekt

vobrazek_95.jpeg
Fotografie: Přes den hájila chudé Romy, po nocích tančila a zpávala. (E. Lacková v 50. letech.) Repro RESPEKT • Autor: Respekt

Za posledních deset let prodělala Ilonka – Elena Lacková – několik těžkých operací. Pokaždé jsem s úzkostí čekala, že už ji neuvidím živou. Vzápětí jsem se dověděla, jak někde v Rimavské Sobotě, Rožňavě či Košicích vyvolala nadšení mezi posluchači, kterým vyprávěla o romské literatuře, o svém životě, o tom, jak po válce v lese za cikánskou osadou nacvičovala svou divadelní hru Horiaci cigánský tábor. O Vánocích jsem od Ilony dostala dopis. Psala, že je těžce nemocná. Po tolika zkušenostech s její zázračnou vitalitou a po tolikerém jejím zmrtvýchvstání mě nenapadlo, že už ji tentokrát opravdu neuvidím. Elena Lacková, nejstarší a první spisovatelka z rodu tzv. slovenských Romů, kteří žijí ve Slovenské i České republice, zemřela 1. ledna 2003 ve věku nedožitých dvaaosmdesáti let.

Halušky budou hned

Narodila se 22. března 1921 v „cikánské osadě“ ve Velkém Šariši u Prešova. Byla jediná z asi šesti set Romů v osadě, kdo vyšel měšťanku. Dál studovat nemohla, protože za fašistického Slovenského státu (1939–1945) Romové na mnoha místech neměli přístup ani do základní školy. Na podzim roku 1944 byla „cikánská osada“ násilně vystěhována z obce pod les. To už byla Ilona vdaná, měla syna a dvojčátka-holčičky. Jedna z nich zemřela na samém konci války na střevní katar. Nebylo co jíst.

Hned po válce napsala Ilona o prožitém utrpení divadelní hru…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte