Hladinu lednových dnů v Polsku rozvířila jedna z největších korupčních afér za poslední léta. Její počátek sahá až do července, kdy nejznámější polský filmový producent Lew Rywin nabídl společnosti Agora, vydavateli největšího deníku Gazeta Wyborcza, skandální kšeft. S odvoláním na „skupinu lidí, kteří drží v rukou vládu“ a na premiéra Leszka Millera prý Rywin výměnou za úplatek ve výši 17,5 milionu dolarů zařídí prosazení takových bodů v připravované novele zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, které by Agoře umožnily koupi celostátní televizní stanice Polsat.

Půl roku se mlčelo. Koncem prosince však Gazeta Wyborcza informovala o Rywinově červencové rozmluvě se šéfredaktorem Adamem Michnikem, při němž tato slova padla.

Zvažovaná novela zákona je už dlouho předmětem ostrého sporu mezi levicovou vládou a soukromými médii. Návrh sice posiluje veřejnoprávní televizi a rozhlas, ale koaliční vláda Svazu demokratické levice (SLD) a Polské strany lidové (PSL) zároveň prosazuje paragraf, který zakazuje celostátnímu listu vlastnit licenci na televizní nebo rozhlasové vysílání. Tento bod se stal terčem kritiky, k níž se připojil i prezident Kwaşniewski.

Pro Agoru znamená paragraf nejen to, že nebude moci investovat do televizního a rozhlasového vysílání, ale i ztrátu těch rozhlasových stanic, které už vlastní. Soukromá média hovoří o útoku vlády na svobodu slova.

V polovině července oslovil Lew Rywin, majitel firmy Heritage Films, která…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Matěj Stránský

fotograf

stransky.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte