„Odevzdávám ti tuto pušku prostřednictvím svého malého syna, kterého si přeji vychovat tak, aby se stal přítelem Američanů. Přeji si, aby se zaznamenalo, že jsem byl poslední ze svého kmene, kdo se vzdal své pušky.“ Těmito slovy skončila přesně před 122 lety nejvýznamnější kapitola dějin indiánského odboje ve Spojených státech. Na vyzáblých koních totiž 19. července 1881 do vojenské pevnosti Fort Buford dorazila poslední skupina vzdorujících Siouxů, kteří se odmítali smířit s přesunem do rezervace. Vedl je legendární náčelník Sedící býk.

Pověst znamenitého válečníka provázela Tatanku Iotanku, jak zní jeho jméno v jazyce Siouxů Honkpapa, už od dětství. Sotva v deseti letech se mohl pochlubit uloveným bizonem, ve čtrnácti zabitým a skalpovaným nepřítelem z kmene Vraních indiánů. Zpráva o síle Sedícího býka budila v prériích respekt, vzájemné kmenové šarvátky ale brzy zastínil vážnější problém: armáda Spojených států vytrvale zabírala původní indiánská loviště. Prakticky po celá 60. léta s ní siouxské kmeny vedly válku a kolem roku 1867 se do jejich čela vůbec poprvé postavil společný náčelník – tehdy šestatřicetiletý Sedící býk. Přelom desetiletí sice přinesl územní dohodu, klid zbraní ale netrval dlouho. Na území Black Hills, které vláda Siouxům garantovala, se totiž objevila naleziště zlata a Američané přikázali indiánům vystěhovat se. Sedící býk odmítl, spojil se s Čejeny a Arapahy a v červnu 1875 měl během náboženského obřadu vidění, v němž…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1558

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte