Pianista opět na scéně

Literární dílo, jež se stalo námětem filmu Pianista Romana Polanského, přichází pod stejným názvem na pulty našich knihkupectví. Polanski si ke zfilmování vybral příběh polského židovského klavíristy Wladyslava Szpilmana, který již v roce 1946 vydal svou autobiografii zaznamenávající útěk z varšavského ghetta. Protože však kniha obsahovala mnoho nepohodlné pravdy o kolaboraci Poláků, Rusů i Židů s nacisty a v závěru přinášela dokonce zprávu o zvláštním chování důstojníka wehrmachtu Wilma Hosenfelda, který Szpilmanovi prakticky zachránil na konci války život, byla polskými stalinisty nejprve pečlivě proškrtána a později úplně stažena z oběhu. Na naléhání německého básníka Wolfa Biermanna ji znovu vydal až koncem devadesátých let Szpilmanův syn Andrzej, který ji navíc doplnil o výňatky z válečného deníku kapitána Hosenfelda. Pianistu vydává v překladu Heleny Stachové nakladatelství Academia.

Festivaly

Od čtvrtku 17. 7. do neděle 20. 7. probíhá v jihomoravském městě Boskovice již jedenáctý ročník festivalu, který je zaměřen na záchranu a obnovu tamní židovské čtvrti. Jedná se vlastně o širokou přehlídku hudby, divadla a filmu, kterou pořádá pražské občanské sdružení Unijazz. Letos se návštěvníci mohou těšit například na vystoupení divadla Naboso, které předvede Žebráckou operu Václava Havla, na koncert Jana Buriana či na autorské čtení Jáchyma Topola.

V pátek 18. 7. začíná na Staroměstském náměstí v Praze…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte