0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov12. 7. 20035 minut

Pícl Petry Buzkové

Nová vláda ještě ani nedostala důvěru poslanců, ale ministryně školství Petra Buzková už měla o své pravé ruce jasno. Z kanceláře rakovnického starosty se do křesla jejího prvního náměstka stěhoval Václav Pícl (42). Veřejnost ho znala především jako muže, jenž necelé dva roky předtím sprostě nadával městským strážníkům, kteří se ho odvážili napomenout při nočním opileckém vyvádění, a oháněl se přitom poslaneckou imunitou. Dokázal také zdatně shánět peníze ze státního rozpočtu na nejrůznější investice pro svůj volební obvod. Právě skandál kolem jedné z těchto staveb upozornil na fakt, že nový náměstek si s sebou do úřadu přivedl muže, který doma na rakovnické radnici vybíral od projektantů výpalné.

obrazek_953.jpeg • Autor: Respekt
obrazek_953.jpeg
obrazek_953.jpeg • Autor: Respekt

Nová vláda ještě ani nedostala důvěru poslanců, ale ministryně školství Petra Buzková už měla o své pravé ruce jasno. Z kanceláře rakovnického starosty se do křesla jejího prvního náměstka stěhoval Václav Pícl (42). Veřejnost ho znala především jako muže, jenž necelé dva roky předtím sprostě nadával městským strážníkům, kteří se ho odvážili napomenout při nočním opileckém vyvádění, a oháněl se přitom poslaneckou imunitou. Dokázal také zdatně shánět peníze ze státního rozpočtu na nejrůznější investice pro svůj volební obvod. Právě skandál kolem jedné z těchto staveb upozornil na fakt, že nový náměstek si s sebou do úřadu přivedl muže, který doma na rakovnické radnici vybíral od projektantů výpalné.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V Roučkově síti

Šlo to jak po másle: Jako radní Rakovníka seděl Aleš Rouček v komisích vybírajících nejlepší stavební projekty. Šanci uspět v soutěži měli často jen ti, kdo byli ochotni spolupracovat s architektem Roučkem. „Když jsme se ucházeli o zakázku, bylo nám už na stavebním úřadě naznačeno, že by bylo dobré, aby architektonickou část projektu dělal Rouček,“ popisuje léta zaběhlou praxi Zdenka Křižáková, která dělala pro město několik projektů. „Účtoval si mnohem víc peněz, než kolik práce skutečně odvedl,“ říká architektka. Přesto na tyto praktiky přistupovala: „Kdybychom mu nezaplatili, znamenalo by to, že už od města další zakázku nedostaneme.“

Zlaté časy radního…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc